SKOKOLOCO (za)dba o Ciebie – czyli bezpieczeństwo ponad wszystko!

Zapewne większość z Was zastanawia się czy skakanie na trampolinach w Skokoloco jest bezpieczne. Oczywiście, że jest pod warunkiem przestrzegania obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Wielu, którzy przychodzą do Skoko po macoszemu traktują nasze wytyczne, byle tylko dobrze się pobawić. Takie myślenie jest wielce błędne – nie przestrzegając trampolinowych zasad bezpieczeństwa narażasz siebie oraz drugą osobę, za którą także musisz brać odpowiedzialność – wszak nie jesteś tu sam, tuż obok bawią się inni goście.

***

Dziesięć przekazań grzecznego trampolinoskoczka:

1) Nie wchodź na trampolinę w butach, bądź w śliskich skarpetkach.

2) Nie spożywaj jedzenia ani picia podczas korzystania z trampolin.

3) Nie próbuj skakać na główkę, robić salt ani innych skomplikowanych akrobacji bez asysty i wskazówek trenera.

4) Na teren trampolin nie wnoś żadnych zbytecznych przedmiotów. Dla lepszego komfortu i luzu zostaw rzeczy zbędne w szafce, w szatni.

5) Nie zeskakuj z innych przedmiotów na trampolinę, bądź z trampoliny na inne przedmioty.

6) Zdejmij wszelką biżuterię, ponieważ możesz nią zranić siebie lub kogoś innego.

7) Staraj się kończyć skoki na ugiętych nogach, co pozwoli na większe kontrolowanie skoków.

8) Na jednej trampolinie najbezpieczniej jest skakać pojedynczo.

9) Pamiętaj! Jeżeli chorujesz na kręgosłup, lub masz problemy z kośćmi oraz stawami, skakanie na trampolinie jest niebezpieczne, i może pogłębić twoją kontuzję.

10) Maksymalna waga dopuszczalna 150kg.

***

Bardzo ważnym elementem w trampolinowym savoir vivre jest rozgrzewka – w przypadku każdego sportu to podstawowy krok, aby rozgrzać zastałe mięśnie, które dawno nie doświadczyły wytężonego wysiłku. Często popełnianym błędem jest rozpoczynanie morderczych ćwiczeń bez rozgrzewki. Konsekwencją mogą być bole stawów, mięśni i poważne kontuzje.

Niestety zdarza się, że czasami dochodzi do przykrych zdarzeń – kontuzje są wpisane w tożsamość tego sportu. Wtedy liczy się szybka i fachowa pomoc naszych trenerów!

***

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pierwszej Pomocy postanowiliśmy porozmawiać o pomocy i bezpieczeństwie z fachowcem!

Artur Myszkowski jest odważnym ratownikiem medycznym z wieloletnim doświadczeniem pracy w terenie. Jeżdżąc w karetce pogotowia pomaga tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Artur współpracuje z nami od samego początku istnienia Skokoloco. Cieszymy się, że ktoś taki jak on zasila nasza Skoko-ekipę, służąc doświadczeniem, radą i pomocą. Z Arturem na szkoleniach jest zawsze ciekawie 🙂

Oto co Artur miał nam do powiedzenia:

***

Czy uważasz, że w Skokoloco jest bezpiecznie?

Tak, oczywiście. Pod warunkiem, że przestrzegane są zasady bezpieczeństwa. Wielu, którzy do was przychodzą lekceważą wskazówki trenerów i idą na żywioł. To błąd! Błąd, który później może sporo kosztować! Wiesz, trampoliny wyzwalają ogrom energii już samym swoim widokiem! Każdy kto przychodzi do Skoko chce się zabawić, wyżyć i zapomina o rozgrzewce! A to przecież szalenie ważne – odpowiednio przygotować mięśnie przed sporym wysiłkiem. Rozgrzewka minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji! o kilkadziesiąt procent Nie zapominajcie o tym! Lepiej poświęcić 15 minut na dobrą rozgrzewkę, niż 3 godziny w szpitalu.

Co do samego parku, to nie jestem ekspertem w dziedzinie gąbek i trampolin, ale już z daleka widać, że wszystko pod względem BHP dopięte jest u was na ostatni guzik. Żółto-czarne taśmy oznaczają progi i stopnie, wszystko „co ruchome” jest należycie zabezpieczone i pozostaje na swoich miejscach przeznaczenia. Apteczka jest doskonale wyposażona i systematycznie doposażana. Macie też sporo kamer monitoringu.

Czy trenerzy są odpowiednio przeszkoleni?

Pewnie, że są! W przeciągu ostatniego roku kilkukrotnie przeprowadzałem z trenerami szkolenia z pierwszej pomocy, więc jak najbardziej uważam, iż są odpowiednio przygotowani, tak aby sprostać każdej kłopotliwej sytuacji. Na szkoleniach z pierwszej pomocy kładę spory nacisk na naukę tych urazów, które w Skoko są najczęstsze. Ale poświęcamy też sporo czasu na pozostałe ewentualności. Bo tak naprawdę nigdy nic nie wiadomo, a gotowym trzeba być na wszystko. Lata jeżdżenia w karetce właśnie tego mnie nauczyło. Bardzo duży nacisk kładę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas udzielania pierwszej pomocy – pamiętajcie, w przypadku braku rękawiczek nie jesteśmy zobligowani do udzielenia pomocy poszkodowanemu. Przede wszystkim dbamy o własne bezpieczeństwo!

Czy przyprowadziłbyś do Skokoloco swoich najbliższych?

Oczywiście! To kiedy mogę wpaść? 🙂

9 września to Międzynarodowy Dzień Pierwszej Pomocy, planujesz coś wyjątkowego na ten dzień? To chyba taka wasza medyczna „Barbórka”? 😉

To w ogóle jest coś takiego? Nawet nie wiedziałem! 🙂 Jeśli nie będę tego dnia w pracy, to pewnie będę ją odsypiał. A potem… co bede robił potem, tego wam już nie powiem 😉

Kilka słów na koniec.

Fajne to wasze Skokoloco i osobiście bardzo lubię tu przychodzić z najbliższymi. Pamiętajcie – urazu można nabawić się wszędzie, nawet na kanapie w domu dlatego oddalam wszelkie ploty, jakoby Skokoloco było miejscem niebezpiecznym. Nie! Przy przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, słuchaniu poleceń trenerów i po przyłożeniu się do rozgrzewki, wyjdziemy stąd z wielkimi uśmiechami na ustach a nie ręką w temblaku!

Dzięki Arturze za te pokrzepiające słowa. Zapraszamy Cię oczywiście do SKOKOLOCO na kolejne szkolenie z pierwszej pomocy 🙂

 

 

I co KOCHANI, poczuliście się bezpieczniej? 😉